tanri-sana-kusmedi

Ey Yolcu duyuyorum ki tanrının sana küstüğünü, seni bir başına bıraktığını, karşına aşılmaz engeller çıkardığını, seni bin bir badirenin içine daldırdığını söylüyormuşsun. Hiç merhameti yok mu? Tanrı yarattığına hiç bu kadar zulmeder mi diye isyan ediyormuşsun. Peki soruyorum şimdi sana. Sen seni yaratanı tanıyor musun ey yolcu? Sana nebisi aracılığı ile bir mektup göndermiş hiç açıp okudun mu yazdıklarını? Sana neler söylemiş hiç merak ettin mi? Görüyorum ki sen ne seni yaratanı tanıyorsun ne de mektubunu okumuşsun. Okumuş olsan dilinden böyle sözler çıkmazdı. Dur ben sana bir bölümünü okuyayım. Diyor ki yaratan: ‘Ben hiçbir kuluma kaldıramayacağı bir yük yüklemem, ona zulmetmem. Kul ancak yaptığı kötü işlerle kendine zulmeder.’ Ayrıca kendisini rahmeti geniş merhameti bol olarak tanıtıyor. Hatasından dönüp tövbe eden, af dileyen kullarını affedeceğini bildiriyor.

Şimdi elini vicdanına koy ve öyle cevap ver bana. Bunları söyleyen bir tanrı kuluna hiç küser mi? Sırt çevirir mi kendi yarattığına? Atar mı onu karanlık kör bir kuyuya? Bırakır mı onu çaresizliğin kucağına? Kulunu acizliği ile baş başa bırakıp onu sonu gelmez acılara gark etmek Tanrının şanına yakışır mı?

Yakışmaz elbet yakışmaz. Adı üstünde tanrı o. Yaratan. Yoktan var eden. Kimse bilmezken bilen. Senin varlığının yegâne sahibi. Buradan anlaşıyor ki sen kendine zulmediyorsun ey yolcu. İradeni hakkı ile kullanmıyorsun. Meşru daireden çıkıp kendini günah çukurlarının içine atıyorsun. Allah’ın lütuflarına mazhar olup onun rızasını kazanmak istiyorsan dön bu yoldan. Al tövbe kapısının anahtarını, at kendini yaratıcının sonsuz rahmetinin içine. Ve şunu hiçbir zaman aklından çıkarma; Ne edersen kendine edersin kendi kendine.

Bu ay ki yazımızın ilham kaynağı Senai Demirci ile Yusuf Özkan Özburun’un birlikte kaleme aldığı Tanrı Sana Küsmedi adlı kitap oldu. Maddeciliğin, inançsızlığın, tanrıya inancı azaltan akımların cirit attığı bir zaman diliminde yazarlarımızın kitabı adeta insanı hayata döndüren bir ilaç niteliğinde. Dolu dolu 40 başlıktan oluşan bu kitaptan eminim ki nasipleneceğiniz çok şey olacaktır. Huzur ve mutluluk dolu inançlı günler dileği ile. Esenlikler dilerim.

 

KİTAP BİLGİLERİ
TANRI SANA KÜSMEDİ

TANRI SANA KÜSMEDİ

KİTAP ADI: Tanrı Sana Küsmedi

YAZARLAR: Senai Demirci- Yusuf Özkan Özburun

YAYIN EVİ: Bilge Yayın Evi

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir