Kelebekler Kaç Gün Yaşar

Kelebekler kaç gün yaşar?

Bu soru insanoğlunun zihnini sürekli meşgul eden, birden fazla cevabı olanlardan biridir. Kimi bir gün der kimiyse üç… Bir başkası bunlardan çok daha fazlası olması gerektiğini savunur. Kelebeklerin kaç gün yaşadığı öylesine merak konusu ki yolunun üstünde tüm endamını sergileyen bir kelebeğe rastlayan birinin zihninden “hakikaten sadece bir gün mü yaşıyorlar bunlar?” sorusu geçmesi neredeyse kaçınılmazdır.
Kulak ve dudaklarımıza sıkça uğrayan bu sorunun altını biraz kazıdığımızda, belkide  karşımıza yaş takıntımız çıkacak, kim bilir. Yani bir canlının nasıl yaşadığından çok, falanca zaman kadar yaşadığını merak edişimiz diyorum, hep çok uzun zaman yaşamak isteyişimizle alakalı olabilir. Bizler kelebeğin ömrünü çok az bulur, hayatı kısacık bir zaman dilimine hapsolduğu için kelebeğe üzülürüz. Uzun zamandır ve hala gelişmekte olan ülkelere baktığımızda ortalama insan ömrü kabaca 60 civarıyken, bir, üç veya yedi günlük bir hayat bizim gözümüzde, deyim yerindeyse, devede kulak gibidir.

 

İşte bu! Kelebeklere acımamızın sebebi tam olarak bu; onlara kendi gözümüzden bakıyor olmamız. Bizim için kısacık olan bir ömür bir kelebek için ne kadar uzun hiç düşündük mü?

 

Aslında bunu düşünmek hiçte zor değil. Daha doğrusu, bu zaten sürekli yaptığımız bir şey. Nasıl mı? Açıklayayım; anılarınızı, umutlarınızı, hayallerinizi, geleceğinizi her düşündüğümüzde yaparız. Haydi itiraf edelim şimdi, biz milyarlarca yıldır yaşayan bir evrende sadece ufacık bir kelebeğiz.

 

Bir kelebek bizim için neyse, yaratıldığı ilk günden itibaren dağlar, denizler, okyanuslar, bulutlar için biz de birer kelebekten başkası değiliz. İnsan kelebeklerin ömrünü neden merak eder? Çünkü insanlar kelebeklere baktıklarında kendilerini görür. İnsan kelebeklere acır çünkü insan kendisine acımaktadır. Kelebekler bu dünyadaki hayatlarımızın bir sonu olduğunun daimi hatırlatıcılarıdır. Hayatları insan hayatınına dair döngünün minyatürüdür.

 

Gerçekte kelebeğin kaç gün yaşadığı değil, kelebek için günlerin nasıl geçtiği asıl meseledir. Sayılı bir kaç gün onlar için belki yüz yıl gibidir. Ama biz kanatsız kelebekler için yüz yıl dahi göz kapatıp açıncaya dek geçecektir. Kırılma noktası, ne kadar uzun süre değil nasıl yaşadığımızın önemli olmak zorunda olmasıdır. Ve kusursuzca söylenmemiş bu söz çınlamalı kulaklarımızda; “gün olur asra bedel”. Önemli olan yaşamak kelimesinden ne anladığımızdır.

 

O halde şimdi kendi kendimize tekrardan şu soruyu sorma vakti; kelebekler kaç gün yaşar? Ve kanatsız kelebekler, onlar aslında kaç yıl yaşar?

 

 

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir