il_570xN.473684561_kf9u

Ağustos 1975´te doğan Serdar Özkan, ortaokul ve liseyi Robert Kolej´de okudu. Lisans eğitimi için Amerika´ya giderek, Lehigh Üniversitesi´nde İşletme ve Psikoloji eğitimi gördü. Halen İstanbul´da yaşayan Serdar Özkan 2002 yılından beri tüm zamanını roman yazarlığına ayırıyor.

Serdar Özkan Kayıp Gül ile Türkiye’de satış listelerini alt üst ederek dikkatleri üzerine çekti. Daha sonra dünyanın en büyük yayınevleri Random House (İngiltere) ve Penguin (Amerika) tarafından yayınlanan “Kayıp Gül”, haklı başarısını 65 ülkede 44 dile çevrilerek kanıtladı.

Dünyanın en prestijli ve seçkin yayınevleri tarafından yayınlanan Serdar Özkan´ın ilk romanı bugüne kadar şu dillere çevrilmiştir:

İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Hollandaca, Yunanca, Macarca, Romence, Danca, Çekçe, Hırvatça, Letonca, Litvanca, Slovence, Sırpça, Portekizce, İsveçce, Korece, Japonca, Bulgarca, İtalyanca, İzlandaca, Rusça, Fince, Lehçe, Endonezyaca, Uygurca, Arapça, Marathi, Çince, Telugu, Hintçe, Estonca, Tayvanca, Tayca, Urdu, Azerice, Malayca, Makedonca, Farsça, Norveçce, Arnavutça, Vietnamca.

Serdar Özkan´ın ikinci romanı Hayatın Işıkları Yanınca Şubat 2011´de yayınlandı. Türkiye´de haftalarca Çok Satanlar listelerinde yer alan Hayatın Işıkları Yanınca da Kayıp Gül gibi dünya dillerine çevrildi. Serdar Özkan´ın üçüncü romanı Ölümsüz Kalp Aralık 2011´de, dördüncü romanı Kayıp Gül: Ekim Yağmurları Ekim 2012´de yayınlandı.

İlk kitabı “Kayıp Gül” ile yüz binlerce okura ulaşan ve başarısı Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da tescillenen  Serdar Özkan’ın yeni romanı “Aşkın Resmi” Artemis Yayınları etiketi taşıyor.

Aşkın resmini yapabilen var mıdır?

Otuz üç yıl uğraştıktan sonra aşkın resmini yapmayı başaran esrarengiz bir adam. Hayatı ve aşkı anlamaya dair kendi yolculuğuna çıkan genç ressam Mathias. İkisinin hikayesi, aşkın sonsuz ve çözümsüz yolunda kesişiyor.

 Mevlana’nın

“Evrende ne varsa, dışarıda değil, sende.
Her ne arayacaksan, ara onu kendinde”

sözleriyle başlayan kitapta Serdar Özkan yine farklı ülkelerle, farklı kültürlerle ve farklı insanlarla tanıştırıyor okurlarını. Kendini aşkın resmini yapmaya adamış ve 30 yıldır bu uğurda çaba harcamış bir ressam, genç ve yolunu bulmaya çalışan bir ressam olan Mathias ile tanışır ve dünya aşkın büyüsü altına girmeye başlar. İkisi birbirlerini tanıdıkça aşkın çözümsüz yollarında daha da kaybolurlar…

Mathias Quinn beş yıllık ayrılıktan sonra, Avrupa’dan ünlü bir ressam olarak evine dönmüştür. Kendisini sevgiyle yetiştirmiş olan (hepsi Quinn ailesi tarafından evlat edinilmiş) üç ağabeyinin yaşadığı koya yerleşmek niyetindedir. Güzel ve özgür ruhlu çiçekçi Druscilla ile karşılaştığında, hayatın kendisine bir ödül verdiği duygusuna kapılan genç adam, sonunda çocukluğunun acıklı gölgesinden kurtulduğuna inanır ve yüreğini dolduran mutlulukla ‘Aşkın Resmi’ni yapmaya karar verir. Ancak geçmişi ona şantaj yapmaya başlayacaktır…

Kaliforniya’dan Yunan Adaları’na, İstanbul’dan Efes’e uzanan, okuru  aşkın ve düşlerin büyülü dünyasına çağıran, bir solukta okuyacağınız sıra dışı bir serüven.

Okurken pek çok duyguyu aynı yaşayacağınız, zaman zaman merakla sayfaları ileriye zaman zamansa olayları tekrar edip analiz etmek için sayfaları geriye doğru çevireceğiniz bu kitabı okurken yanınızda bir de not defteri bulundurmayı unutmayın. Tabiki yüreğinizin sahillerinde renk cümbüşleri yaşatan eşsiz cümleleri kaçırmamak için. Keyifli okumalar…

 
Meric Aras
mericaras@lisaniask.com
Temmuz 2013
 
 
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir