hayal-meyal-kitap-yorum

Bazen kendimizi her şeyimizle bu dünyaya adıyoruz. Bütün benliğimizi hiç tereddüt etmeden dünyanın kollarına bırakıyoruz. Dünya; aşkları, hüzünleri, sevinçleri, acıları vs. ile sarıyor bizi ve bu adanmışlığı katmerleştiriyor. Sonunda kendimizi dünyanın ipine sıkı sıkıya sarılmış olarak buluyoruz. Ve başlıyor dünyanın macera dolu etapları. Fırtınalı bir aşka tutuluyoruz. Aşkın fırtınası o kadar şiddetli olmalı ki gemi karaya vuruyor. Olsun diyoruz yeni aşklara yelken açıyoruz. Bu arada tek işimiz bu değil. Bütün gayretimizle sınavlara hazırlanıyoruz. Denemelerin içinde yarış atı misali mücadele ediyoruz. Okul-dershane-ev üçgeninde telef olmamıza ramak kalıyor. Bazen de iş görüşmesinde buluyoruz kendimizi. Heyecanımız had safhada. Bütün kalbimizle işin olması için dua ediyoruz. Sonra telefonumuz çalıyor. Öğreniyoruz ki aslan gibi bir yeğenimiz olmuş. Seviniyoruz tabi doğal olarak. Bu arada aşk faaliyetleri de hız kesmiyor. Kedi olalı bir fare yakalıyoruz ve hayalini kurduğumuz bir sevgilimiz oluyor. Mutluluğumuz tavan yapıyor. Güzel haberler bununla da bitmiyor. İş görüşmesi olumlu sonuçlanıyor ya da zahmetli hazırlıklar sonucu girdiğimiz sınavı kazanıyoruz. Bu günü milat kabul ediyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Aşk hayatı mükemmel, iş hayatı mükemmel, aile ve akrabaların da sağlık-sıhhati yerinde iyi daha ne olsun diyoruz. Bütün dünya sadece ve sadece bizden ibaret oluyor. Bencilliğimiz, nemelazımcılığımız bütün kirli yüzleri ile kaplıyor bedenimizi. Hoyratlık, hoyratça yaşama şiarımız oluyor.

Dur durak bilmeksizin zevke, hazza ulaşmaya çalışıyoruz. Çevremizde olup bitenden bihaber kendi mutluluğumuzun peşinden koşturuyoruz. Sonra an geliyor, bize bütün içtenliği ile bağlanmış yârimizi, bir kalemde silip yeni bedenlere yelken açıyoruz. Tekrar ipimizi koparıp durmak kelimesini de hafızamızın en ücra köşesine hapsedip yolumuza devam ediyoruz. Bıraktığımız insanın ne hissettiği, ne yaşadığı umurumuzda olmuyor. Ve hayal kırıklığına uğramış, gururu incinmiş, hayalleri çöpe atılmış bir beden dünya hayatının acılarına daha fazla katlanamıyor ve yaşamını sonlandırıyor. Olayı öğreniyoruz ve beynimizden vurulmuşa dönüyoruz. Bugüne kadar her duyguyu hissetmiş ama bir tek şey ile karşılaşmamıştık. ÖLÜM!

Sarsılıyoruz. Vücudumuz sıtma nöbetine tutulmuş gibi tir tir titriyor. Bununla birlikte hala içimizde kırıntıları kalmış olan vicdanımız harekete geçiyor ve sahibini sorgulamaya başlıyor. Zor günler geçiriyoruz. Bir sabah dayanılmaz baş ağrıları ile uyanıyoruz. Önemsemiyoruz. Sonra bu durum sıklaşıyor ve hayatımızın bir gerçeği olduğunu çok sonraları farkettiğimiz ölüme bir adım daha yaklaştığımızı öğreniyoruz. Ölümün soğuk nefesini bu kadar yakından hissetmek adam akıllı afallatıyor bizi. Sersemliyoruz. İnanamıyoruz. Sonra günlerden bir gün Tarık Tufan’ın bir yazısı gözümüze çarpıyor. Diyor ki;

Dışarıda yorgun bir sonbahar havası var.
Ağaç dipleri yaprak mezarlığına dönüyor. Üşüyen sevgili için kaşkolunu çıkarıp, onun zarif boynuna sarma zamanı. Bir sahil kenarı çaycısına sığınma vakti. Bulutlar bir şeyler anlatmaya çalışır böyle zamanlarda.
Ben bulutların dilinden anlamam.

O yüzden sık sık yağmur yağar ben dışarı çıkınca.
Şimdi bütün bunların önemi yok.
Önemi yok şimdi bütün bunların.
Ben umut arıyorum.
Ben umut arıyorum.
Ben umut arıyorum.
Ben seni arıyorum.
Hissettiğimiz duyguları ne kadar da güzel anlatmış diye düşünüyoruz. Gözlerimiz nemleniyor ve çaresizlikle biz de küçük bir umudun hayalini kuruyoruz.
Değerli okuyucular köşemizin bu ayki misafiri Tarık Tufan’ın Profil Yayıncılıktan çıkan Hayal Meyal adlı kitabı. Kitaplarında, insanın içine işleyen onu başka fikir dünyalarına seyri doyulmaz bir yolculuğa çıkaran Tarık Tufan bu kitabında da okuyucuyu hayatın yaşanabilecek belli bir kesitine tanık ederek kendisine bağlıyor. Umutsuzluk, çaresizlik, karşılıksız aşk ve ölümle yoğrulmuş bu kitapta eminim ki siz de kendi hissenize düşeni alacaksınız. Keyifli okumalar dileği ile… Esenlikler dilerim.

KİTAP BİLGİLERİ

HAYAL MEYAL - TARIK TUFANYAZAR: TARIK TUFAN

YAYIN EVİ: PROFİL YAYINLARI

KİTAP ADI: HAYAL MEYAL