Ahıska Türklerinin Düğünleri

Ahıska Türklerinin Düğünleri

Dünyanın neresinde olursa olsun düğün; iki çiftin en mutlu, unutulmaz ve özel günlerinden biridir. Bu özel gün ülkelere, milletlere göre değişmektedir. Bazen birbirinden farklı ve bazen ise birbirine benzer geleneksel âdetlere göre kutlanmaktadır.

Ahıska Türkleri, önceden Osmanlıya ait olan  Gürcistan’ın Ahıska bölgesinin Müslüman Türk nüfusuna verilen addır. Ahıska Türkleri, 1944 yılında Sovyetler Birliği  tarafından tren vagonlarına doldurularak, gidecekleri yere kadar aşağı dahi inmemek koşulu ile kapalı tren vagonlarında Orta Asya’ya sürülmüş ve Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’a yerleştirilmiştir.

Ben de bir Ahıska Türk’ü olarak vatansız bir milletin düğün âdetlerini anlatmak isterim. Vatansız Ahıska Türkleri 70 senedir bulundukları coğrafya neresi olursa olsun kendi geleneksel âdetlerini kaybetmeden dünyanın her yerinde düğünlerini gerçekleştiriyorlar.

Düğüne ilk adım kız istemeyle başlar. Damat adayı, ailesi ve yakınları gelin adayının ailesinden kız istemeye giderler. Biraz sohbetten sonra “Allah’ın emri ve Peygamberin kavli” ile kız istenir. Kız evinden aile reisi -genellikle kızın babası- “Kısmetse olur!” diye düşünmek için zaman ister ya da önceden anlaşılmışsa evliliğe onay verilir.

Kız isteme törenini nişan töreni takip eder. Tespit edilen nişan gününe kadar oğlan evi tarafından nişan yüzükleri alınır. Nişan günü çiftlerin hayatları şerbet gibi tatlı olsun anlamında topluca şerbet içilir.

Ve işte o heyecanlı gün gelir: Düğün. Gelin, güzel beyaz elbisesinde, kardeşi tarafından beline al kuşak bağlanarak evinden çıkarılır. Gelin evden çıkarken genelde gelinin önünde birisi durur. Gelinin evden çıkmasına engel olur. Damat tarafından bir kişinin bir miktar para vermesiyle yolu kapatan kişi gelinin önünden çekilir. Damat ve gelin arabaya binip düğün eğlencesine giderken arabanın üzerine hayatlarının mutlu ve tatlı geçmesi dileğiyle tatlılar atılır.

Eğlenceler bittikten sonra gelin, damadın evine gider. Yani yeni evine. Eve girerken elini bala bandırıp kapıya sürer. Bal gibi tatlı bir evlilik temenni eder. İşte o andan itibaren gelinin evlilik hayatı başlar!

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir