Sosyal Medya

Gelişen teknoloji günlük yaşamımızı etkilemektedir. Artık ülkeler ve insanlar  arasında sınırların kalktığı, sorunların globalleştiği ve eğitim, sağlık ve günlük yaşama ilişkin sorunların evrenselleştiği bir çağda yaşıyoruz. Olaylarla  gelişen teknoloji sayesinde daha çabuk yüzleşiyor, sebep ve sonuçlarına ilişkin düşünce üretebiliyoruz.

Sosyal medya her geçen gün daha fazla insan tarafından kullanılmaktadır. Anlık gelişen olaylara ilişkin açılan bloglarlarda, oluşturulan  facebook sayfalarında ve twitter   ile insanlar görüşlerini birbirleriyle paylaşmaktadırlar. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde  domino etkisi yapan yönetim karşıtı eylemler sosyal medyanın gücü açısından önemli olaylar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesi ve sosyal hayatımızı etkilemesi de son derece önemlidir. Çünkü internetin yaygınlaşması ve kullanan insan sayısının artması sosyal medyanın da gücünü arttırmakta ve kullanan insanların artmasıyla birlikte etkisinde kişiden kişiye değişmektedir. Önceden bir olayın duyulması çok farklı teferruatlarda gerçekleşirdi. Teknolojiyle birlikte herkesin bir muhabir, bir kameraman olması ulaşılamayacak olayların teknolojiyle, koşuşturmaya gerek kalmadan olay yerinden geçen bir kişi tarafından bile görüntülenerek medyada İnsanlar olan olaya tepki verip olay hakkında görüşlerini karşılıklı olarak paylaşabilmektedirler. O zaman günümüz dünyasında hiçbir şeyin saklı kalamayacağını, insanların birbirleri ile olan  ilişkilerinde daha dürüst ve samimi olmalarının gerekliliğini öğrenmeleri gerekmektedir. Olayın olduğu an bir cep telefonu kamerası ile çekilen görüntü, anında dünyanın dört bir tarafına sosyal medya vasıtasıyla paylaşılabilinmektedir.

Sosyal medyayı kullanırken de özellikle şu anki genç neslin çok fazla uygun olmayan fotoğrafları görüşleri paylaşması onun gelecekteki iş olanaklarını kısıtlamakla kalmaz artık ona bir leke gibi sürülmektedir. Amerikan Başkanı Barack Obama ‘nın dahi söylediği bir şey vardır ‘ sosyal medyada paylaştıklarınıza dikkat edin geleceğinize zarar verebilir ‘ sözüyle anlatılmak istenen çok açıktır.

Sosyal medyanın önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bunu ne kadar etkin kullanmak tamamen kişiye kalmıştır. Birey sosyal medyayı önemli ölçüde kullanır olaylara daha hâkim olursa çapını daha da arttıracaktır.

Volkan Kayacık
volkankayacik@lisan-iask.com
Mart 2013

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir